Přírodní park Učka

Istrijský poloostrov a jeho letoviska Pulu, Rovinj a další zná téměř každý. Ale na Istrii jezdí řada turistů i kvůli jiným místům, než jsou oblíbené chorvatské pláže.

ucka

Podél východní části poloostrova se táhne pohoří Učka. To je součástí stejnojmenné přírodní rezervace, která se rozkládá na ploše téměř 160 km2. Co překvapí na první pohled je fakt, že na svahy Učky jsou, na rozdíl od většiny chorvatských pohoří, porostlé bujnou vegetací. V dolní části převládají kaštany a směrem vzhůru se pak vegetace mění v jehličnaté lesy.

Nejvyšší horou parku je téměř 1.400 metrů vysoký Vojak. Ze zdejší rozhledny jsou vidět nedaleké ostrovy Krk, Lošinj a Cres a za příznivého počasí dokonce slovinské Julské Alpy či Dolomity v Itálii.

Přírodní park Učka je místem, kde si návštěvníci mohou užít nejen vycházek po naučných stezkách, ale na své si přijdou i horští turisté, cyklisté nebo paraglidisté.

Vápencové útvary v kaňonu Vela Draga jsou oblíbeným místem pro lezce a jejich návštěvnost během letní sezóny rapidně stoupá. Není se co divit, terén je oblíbený i mezi dovolenkáři, kteří nechtějí strávit celou svou dovolenou poleháváním na pláži.

Nejznámějším letoviskem východní Istrie je Opatija. Původně rybářská vesnička se stala rekreační oblastí a zdejší lázně již mají za sebou téměř dvě století existence.

Pohoří Učka je přirozenou hradbou, která zadržuje srážkovou oblačnost ve vnitrozemí. Dešťová mračna, která k Učce dorazí, na ní svou pouť většinou i skončí. Pobřeží je tedy chráněné a též má dost vláhy a slunce. To z Opatije činí zelenou oázu na břehu moře, která už v roce 1912 nabízela bohatým rodinám z celé Evropy své služby.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Chorvatsko. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s